Българските народни танци са изключително красиво изкуство. Българите се славят с уменията си като танцьори.
България е разделена на няколко фолклорни области: северняшка, добруджанска, тракийска, шопска, пиринска и родопска. Във всяка от тези области танците имат свой собствен характер.
Типично за танците в Добруджанската фолклорна област е да играят тялото и раменете, както при жените, така и при мъжете. Танцува се приклекнал или приседнал. Стъпките наподобяват ежедневния труд и връзката на хората с плодородната земя. Популярни танци от Добруджанската фолклорна област са Ръченик, Сборенка, Ръка, Тропанка, Черкезката, Данец, Опас и др. Типични хора̀ са Дунавско, Ганкино, Дайчово, Еленино, Свищовско, Чичовото и др.
В Тракийската фолклорна област танците са весели и жизнерадостни. Популярни хора в този район са Трите пъти и Ръченица, наречена още Джидовската.
В Шопската фолклорна област изобилието е най-голямо. Шопите танцуват с високо вдигнати крака и с натрисане на ръцете. Точно това прави шопските танци най-трудни и едновременно красиви. Най-популярните хора са Граовско, Петрунино, Самоковско, Циганско, Четворно, Шопска ръченица и др.
В Пиринската фолклорна област танците са разнообразни и се делят на мъжки и женски. Характерни за областта са Македонското хоро, Джангурица (Айдарово), Охридско, Ширто и др.
Хора̀та на родопчани са плавни, широки и подчертани твърди стъпки. Традиционни за Родопската област хора са Бачковско, Енино, Право родопско и др.